Hikaye Nedir ve Hikayenin Özellikleri

Hikaye Nedir ve Hikayenin Özellikleri

Tarih boyunca insanlar hayal etmeyi ve hayal ettiklerini yazıya dökmeyi rahatlatıcı bir etkinlik olarak görmüşlerdir. Bu yazıların okuyucuya haz vermesi ve yazının zevkle okunması hikayenin en büyük amaçlarından biridir. Hikayenin geneline baktığımızda insan yaşantısından bir bölüm alınmış ve olaylar bir takım detaylar eklenerek ve zamana bağlı kalınarak anlatılmıştır. Fakat bazı hikayelerde tamamen hayal ürünü olaylar da anlatılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere Hikaye Nedir ve Hikayenin Özellikleri nden bahsedeceğiz.


Hikaye Nedir ve Hikayenin Özellikleri

Hikayenin en büyük amaçlarından biri okuyucuyu heyecanlandırmak ve duygulandırmaktır. Hikayenin bu niteliği ne kadar taşıdığı onun değerini belirler. Genellikle kısa bir anlatımı olan hikayelerin yalın olması gerekir. Yalın olmayan ve gereksiz kelimelerle boğulmuş hikayeler okuyucuyu sıkar ve eserden zevk alamamasına neden olur. Az ve öz anlatmak her zaman olduğu gibi hikayede de büyük bir yer tutar. Hikaye bu özelliğiyle romandan ayrılır. Çünkü romanda detaylar ve betimlemeler çok önemlidir.
Hikayenin merkezinde olay vardır. Olay dışındaki diğer öğeler yüzeysel olarak işlenir. Bunun dışında hikaye anlatıcı merkezlidir. Yani olayı bir insan anlatır ve kendi bakış açısı üzerinden olanları anlatmaya başlar.

Hikayenin Öğeleri Nelerdir?

Olay hikayenin en önemli öğesidir. Kahramanların yaşadığı anlar ve bulunduğu durumlara olay adı verilir. Hikaye okuyucularının en önem verdiği şeylerden biri olayın tam anlamıyla aktarılması ve kafada canlandırılmasının sağlanmasıdır. Eğer yaşanan veya hayal edilen olaylar okuyucunun zihninde canlanırsa ve onu duygulandırmayı başarırsa bu başarılı bir hikayedir. Bu tüm yazarlarca kabul edilmiş bir gerçektir.
Hikaye de önem verilmeyen şeylerin başında ise çevre gelir. Genellikle ayrıntılı tasvir edilmeden birkaç kelimeyle betimlenen çevre hikaye anlatımında önemli bir yer taşımaz. Bunun dışında kişilere de çok fazla yer verilmez. Hikayede birkaç tane kişi kullanılır ve bu kişiler hikayenin içinde tam olarak yer alırlar. Hikayelerde çoğunlukla kullanılan tipler vardır. Bu tipler titizlik, tembellik ve çalışkanlık gibi özelliklere sahiptir. Hikayenin geçtiği zaman ise çok kısa bir dilimde yer alır. Hikayeler anlatılırken kullanılan zaman kipi di’li geçmiş zamandır. Anlatılan hikayeler çoğunlukla başkahraman veya anlatıcının ağzından anlatılarak sonlandırılır. Bu yazımızda sizlere Hikaye Nedir ve Hikayenin Özellikleri nden bahsettik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir