Fabl Nedir ve Fabl Özellikleri

Fabl Nedir ve Fabl Özellikleri

Yüzyıllar boyunca insanlar ders verici hikayeler anlatmışlar ve bunları farklı yöntemlerle yapmışlardır. Hikayenin bir benzeri olan fabl da kahramanlar insanlar değil bitkiler ya da hayvanlardır. Bu kahramanlar aralarındaki diyaloglar ve olaylar ile hem güldürür hem düşündürür hem de ders verirler. İnsanlar gibi düşünüp belli karakterleri olan fabl karakterlerinin insanlardan tek farkı hayvan veya bitki olmalarıdır. Bu yazımızda sizlere Fabl Nedir ve Fabl Özellikleri nden bahsedeceğiz.


Ünlü Fabl Yazarları

Dünyada isim yapmış ve fablları okuyucuların ve yazarların büyük bir çoğunluğu tarafından beğenilen ve takdir edilen yazarlar vardır. Dünyadaki en ünlü yazarlardan La Fontaine ve Ezop’un fablları okullarda okutulur ve verilen dersler öğrencilere aktarılmaya çalışılır. Bahsettiğimiz yazarlardan en eski olanı Ezop’un fabl örnekleri M.Ö 300’lü yıllarda toplanarak kitap biçimine getirilmiştir. Çağdaş fabl yazarlarından en ünlü olanı ise George Orwell’dir. Ancak günümüzde fablların genel kesime hitap etmemesi bu yazarların ününe ve ustalığına gölge düşürmektedir.

Fabl Nedir ve Fabl Özellikleri

Fabl kelimesinin kökeni Latince’de hikaye anlamına gelen “fabıla” dan gelir. Bu da hikaye ile fablın ne kadar benzer olduğunun kanıtlarından biridir. Hikayenin en can alıcı özelliklerinden biri ahlak ilkelerini simgesel bir anlatım şekliyle okuyuculara aktarmasıdır. Kahramanları genellikle hayvan olan fabllar hikayede yer alan kahramanların özelliklerini birebir korurlar.
Fabllar hem düz yazı şeklinde hem de şiir şeklinde olabilir. Şiir şeklinde olanları genellikle daha çok sanat için yazılmış olanlarıdır. Düz yazı olanların ise sonunda her zaman açık, anlaşılır ve kısa bir biçimde verilen bir ders vardır. Genellikle benzetme sanatı kullanılan fabllar da intak sanatı istisnasız her eserde yer alır. İntak sanatı hayvanları veya bitkileri konuşturma sanatına verilen addır. Bu hayvanlara insanlarda yer alan kusurlar da yansıtılarak mesajın tam anlamıyla verilmesi amaçlanır. Öğretici bir anlatımı olan fablların bitiş cümlesinde genellikle bir atasözü veya vecize kullanılır.
Fabllar ülkemizde ve dünyada genellikle 8-12 yaş arasındaki çocuklar için okutulur. Küçük yaşlarda fabl okutulmasının nedeni ahlak derslerinin küçüklükten verilmesi ve çocukların bu dersleri özümsemesini kolaylaştırmaktır. Günümüzde fabllar artık çizgi filmlere uygulanmaya başlanmış ve televizyona taşınmıştır. Bu yazımızda sizlere Fabl Nedir ve Fabl Özellikleri nden bahsettik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir