4. Sınıf Türkçe Betimleme Tasvir Nedir

4. Sınıf Türkçe Betimleme Tasvir Nedir

4. Sınıf Türkçe Betimleme Tasvir Nedir

Betimleme veya tasvir, kelimelerle resim çizme sanatıdır. Betimlemede amaç, anlatılan varlık ya da nesneyi okuyucunun hayalinde canlandırabilmesini sağlamaktır. Betimleme yapılırken anlatılan varlık ya da nesnenin tüm özellikleri ayrıntılı bir biçimde okuyucuya aktarılır. Bu yazıda 4. Sınıf Türkçe Betimleme Tasvir Nedir ‘e yer vereceğiz.


Tepeyi aşınca karşıma yemyeşil , gür bir orman çıktı.Çok şaşırdım.Böyle bir değişikliği hiç beklemiyordum.Ağaçlar rüzgarda hafif hafif sallanıyor sanki yeşil bir deniz gibi dalgalanıyordu.Ormana yaklaştıkça ağaç dalları kol kola girmiş ,halay çeken insanlar gibi göründü gözüme.

Pencerenin perdesini açınca gördüğüm manzara karşısında oldukça şaşırdım.Her yer göz alabildiğince beyaza bürünmüştü.Bembeyaz bir pamuk tarlasındaymış gibi hissettim kendimi.Sarı,kırmızı,mavi montlarını giymiş kartopu oynayan çocuklar beyazlığın içinde açan renkli çiçekler gibiydi.Bu güzel manzarayı bozan şey karşıdaki binanın bacasından çıkan kara yoğun dumandı.Havaya uzanan iri bir yılanı andırıyordu.

Sıcaktan terlemiş ,terler yüzünde boncuk boncuk olmuştu.Toplanan büyüyen bu su damlaları kaydıraktan kayar gibi çocuğun yüzünden aşağı kayıyor boynundan aşağı tişörtüne damlıyorlardı.Kızarmış yüzüyle gölgelik bir ağaç altı arayan çocuk koşmaktan nefes nefese kalmıştı.Göğsü körük gibi hızlı hızlı inip kalkıyordu.Yine çok hızlı koşmuş ama Ahmet’i koşu yarışında geçememişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir